1233. Białoruś

12 lis 2012


Plac Przydworcowy (biał. Прывакзальная плошча) to plac w Mińsku, stolicy Białorusi, przylegający do głównego dworca kolejowego.
Plac ma kształt prostokąta o dłuższym boku wzdłuż ul. Bobrujskiej. Nazywany jest placem trzech dworców, gdyż znajdują się na nim dworce kolejowe – dalekobieżny i podmiejski oraz Centralny Dworzec Autobusowy. Dominującym elementem placu jest znacznych rozmiarów szklana fasada nowego budynku dworca kolejowego.
Naprzeciwko dworca znajduje się zespół budynków wzniesionych jako reprezentacyjny wjazd do miasta. Dwie jedenastopiętrowe wieże umieszczone na rogach symetrycznie rozmieszczonych, pięciopiętrowych domów mieszkalnych tworzą "Wrota miasta". Budynki zbudowano w stylu stalinowskiego socrealizmu wg projektu leningradzkiego architekta Borysa Rubanienki. Na jednej z wież zainstalowany jest największy na Białorusi zegar, którego średnica tarczy wynosi ponad 3,5 m. Zegar zbudowano na przełomie XIX i XX w. w Niemczech i na Białoruś trafił po drugiej wojnie światowej jako trofeum wojenne. Na drugiej wieży, w analogicznym miejscu znajduje się godło Białoruskiej SRR.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.