1226. Tuvalu

10 lis 2012


Według szacunków US Census Bureau, w 2009 mieszkało w Tuvalu 10 404 osoby (w 1950 atole zamieszkiwało 4 676 osób). Z niepodległych państw tylko Watykan ma mniej mieszkańców. Najwięcej (blisko połowa) osób mieszka na stołecznym atolu Funafuti. Zamieszkanych jest 8 z 9 atoli (Niulakita uważany jest za bezludny, aczkolwiek mieszka tam ok. 40 osób). Społeczeństwo jest dość młode – tylko 5% mieszkańców ma ponad 65 lat. Pierwszymi mieszkańcami Tuvalu byli Polinezyjczycy (V wiek n.e.), którzy obecnie stanowią 96% ludności, 3% stanowią Mikronezyjczycy (głównie atol Nui), pozostały 1% to Europejczycy i inni. Językami urzędowymi są tuvalu i angielski, ale w użyciu spotyka się też język samoański i kiribati (atol Nui).
Liczba ludności zwiększa się średniorocznie o 2,08% (wzrosła 2,2-krotnie od 1950), stopa urodzeń wynosi 22 na 1000 osób, a zgonów 7 na 1000 osób. Średnia długość życia wynosi 68 lat. Prawie połowa ludności mieszka w miastach.
Na wyspach jest jeden szpital (w Vaiaku) i lokalne ambulatoria z podstawową opieką medyczną. Szkolnictwo podstawowe jest powszechne i obowiązkowe. Analfabetyzm wynosi poniżej 5%.

6 komentarzy:

 1. Ooo...język angielski jako j.urzedowy. Nie spodziewałabym się. Nie tam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, jaka śliczna!
  zazdroszczę ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. o raany, tak widzę na swoim blogu,że dodałaś Tuvalu i aż musiałam skomentować : P świetna kartka, zazdroszczę. A to oficjalna czy swap?

  OdpowiedzUsuń
 4. No mój wzrok też przykuł tytuł w RSS ;). Woooow. Gratulacje :)/

  OdpowiedzUsuń
 5. Obie kartki z Tuvalu są świetne, ale mają tam fajne znaczki :) Akurat ten kraj widziałam na jakimś innym blogu, ale i tak wow! :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.