1231. Chiny

12 lis 2012


Lijiang (chin. upr. 丽江; chin. trad. 麗江; pinyin: Lìjiāng) to miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Junnan.
Miasto wyraźnie dzieli się na dwie części – zabytkową starówkę i nowe dzielnice. W czasie trzęsienia ziemi w 1996 roku o sile ponad 7 stopni w skali Richtera duża część nowych dzielnic uległa całkowitemu zniszczeniu, a stare dzielnice doznały poważnych uszkodzeń. Na odnowienie budynków przeznaczono miliony yuanów, a władze zdecydowały o odbudowie miasta w starym stylu architektonicznym miejscowego ludu Naxi. Było to podyktowane faktem, że tradycyjne rozwiązania budowlane znacznie lepiej stawiły czoła trzęsieniu ziemi.
Stare miasto w Lijiang jest labiryntem wąskich uliczek i kanałów. Ulice wyłożone są kostką brukową, zaś nad kanałami poprzerzucano kamienne mosty. Żywe są tu też wielowiekowe tradycje - w końcu marca lub na początku kwietnia odbywają się tu obchody tradycyjnego Święta Urodzaju, zaś w lipcu Święta Pochodni.
W 1997 roku organizacja UNESCO wpisała zabytkowe dzielnice Lijiang na listę światowego dziedzictwa kultury.

1 komentarz:

  1. Wow! Z opisu i ze zdjęcia wnioskuję że na żywo musi to wszystko być imponujące!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.