1264. Chiny

21 lis 2012


Xidi (chiń. 西递; pinyin: Xidi, Xi'di lub Xi Di, dosłownie Zachodnia Poczta) to wieś w prowincji Anhui ( w Chinach, która wraz ze wsią Hongcun została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku ze względu na swoją historyczną zabudowę.
Pierwsze zabudowania pochodzą z epoki Huangyou (1049-1053) w czasach dynastii Song cesarza Renzonga, wówczas też wieś nazywano Xichuan (Zachodnia Rzeka). Powstanie wsi było jednak ściśle związane z losami rodziny Hu. Od roku 1465, podczas panowania dynastii Ming (1368-1644), członkowie rodziny prowadzili rodzinny biznes jako kupcy, doprowadzając do budowy głównych budynków prywatnych i infrastruktury publicznej.
Dziś 124 dobrze zachowane drewniane rezydencje z dynastii Ming i Qing z pięknymi rzeźbami stanowią główną atrakcję turystyczną. Wiele z tych domów jest udostępnionych do zwiedzania co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.