1041. Armenia

21 maj 2012od: Inga


Norawank to klasztor ormiański z XIII wieku, położony w marzie Wajoc Dor w Armenii. Niegdyś siedziba biskupów Sjuniku.
Należy do najpiękniej położonych i najbardziej fotogenicznych monastyrów w Armenii. Został zbudowany w XIII wieku przez architekta, rzeźbiarza i znkomitego miniaturzystę Momika, a fundatorem był biskup Howannes, opat klasztoru Wahanawank, który przybył tu w 1025 roku. Obiekt odrestaurowano jednak dopiero w 1990 roku.
Na lewo od wejścia zwnosi się dwukondygnacyjny kościół Matki Boskiej (Surp Astwacacin) z 1339 roku zwany także Burtelaszen od imienia księcia Burtela Orbeliana, który był dobroczyńcą klasztoru i został wraz z rodziną pochowany w dolnym kościele. Historycy twierdzą, że budowla przypomina grobowce typu wieżowego z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Mniejszy kościół św. Jana Chrzciciela (Surp Karapet) z lat 1221-1227, poprzedzony narteksem dobudowanym w 1261, to sanktuarium zbudowane przez biskupa Howannesa. Przechowywano tu relikwie Krzyża Świętego ze śladami krwi Chrystusa. Obok znajdują się ruiny pierwotnego kościoła z X wieku zniszczonego przez trzęsienie ziemi.
Do północnej ściany kościoła przylega kaplica św. Grzegorza z 1275 roku zbudowana przez architekta Siranesa. Znajdują się w niej nagrobki rodziny Orbelianów z rzeźbami lwów-ludzi datowane na 1300 rok.

4 komentarze:

 1. Kartka jest wspaniała! Zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczna kartka z egzotycznego państwa :) Zazdroszczę również

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dość że pocztówka z tak rzadkiego kraju, nie dość że rewelacyjna, to jeszcze w dodatku tak pięknie tam jest!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę zazdroszczę. Ja na swoją kartkę z Armenii czekam już z kilka miesięcy :(

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.