1006. Białoruś

7 maj 2012Cerkiew św. Mikołaja w Brześciu (Sobór Świętego Mikołaja, biał. Царква Святога Міколы, Сабор Святога Мікалая) to świątynia prawosławna znajdująca się na terenie twierdzy brzeskiej, zbudowana w II połowie XIX wieku, w latach dwudziestych XX w. kościół garnizonowy św. Kazimierza, po 1991 roku odbudowana jako cerkiew.
Świątynię zaprojektował w stylu bizantyńsko-ruskim rosyjski architekt D. Grimm, stanęła na terenie dawnego klasztoru augustianów w Brześciu, który zburzono pod budowę miejskiej twierdzy. Budowa trwała dziewiętnaście lat - od 1860 do 1879 roku.
Po włączeniu Brześcia do Polski na mocy traktatu ryskiego cerkiew przekazano Kościołowi katolickiemu - umieszczono w niej świątynię wojskową, znaną jako kościół garnizonowy św. Kazimierza. Obiekt przebudowano, dostosowując go do nowej roli, we wnętrzu umieszczono freski związane z historią polskiego oręża, m.in. bitwą pod Wiedniem i wojną polsko-bolszewicką.
Gdy w 1939 roku Brześć zajęły wojska radzieckie obiekt ponownie zmienił przeznaczenie - ulokowano w nim klub oficerski. Podczas wojny niemiecko-sowieckiej lat 1941-44 budynek uległ zniszczeniu. Odbudowano go dopiero po 1991 roku z przeznaczeniem na cerkiew.

1 komentarz:

  1. Moja ulibiona seria białoruskich kartek z Brześcia nad Bugiem :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.