1000. Tuvalu

3 maj 2012Tuvalu (dawniej: Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) to państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi), Tuvalu tworzy archipelag po angielsku zwany Tuvalu Islands (dawne nazwy angielskie to Lagoon Islands i Ellice Islands), po polsku zaś Wyspami Lagunowymi.
Nazwa kraju oznacza w języku tuvalu "osiem wysp", chociaż Tuvalu składa się z 9 wysp. Wynika to z faktu, że do 1949 r. położona najbardziej na południe wyspa Niulakita była niezamieszkana, a archipelag zyskał swoją nazwę dawniej.
Wyspy są płaskie – żadna nie przekracza wysokości 5 m n.p.m. Jest to m.in. wynikiem działalności Amerykanów, którzy podczas II wojny światowej założyli tu bazę lotniczą i na jej potrzeby wyrównali ogromne połacie terenu, całkowicie niszcząc jedyne wzniesienia na wyspach. W rezultacie ocieplania się klimatu i związanego z tym podniesienia się poziomu oceanu, (w minionym stuleciu wzrost o blisko 20 cm), Tuvalu może w znacznej części znaleźć się pod wodą. Według badań ONZ ma to nastąpić do 2050. Aby temu zapobiec podjęto akcję zalesiania (szybko rosnące drzewa i krzewy mają umocnić wybrzeża). Na wszelki wypadek, na podstawie traktatu, w przypadku, gdy woda zacznie zalewać wyspy, wszystkich mieszkańców ma ewakuować Królewska Nowozelandzka Marynarka Wojenna. Rząd rozważa również możliwość przeniesienia mieszkańców na wyspę Kioa, która obecnie należy do Fidżi, lub kupno ziemi od Australii. Groźba zatopienia wysp Tuvalu stała się tematem jednego z filmów dokumentalnych zrealizowanych w 2004 przez telewizyjny kanał tematyczny Planete.

3 komentarze:

  1. Agatko, chyba jesteś najbardziej egzotyczna w swoich kartkach. Ale czy Ty już nie dostajesz Niemiec, Holandii czy Białorusi?

    OdpowiedzUsuń
  2. ależ dostaję Zbyszku, dostaję, Niemcy wciąż u mnie królują :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudo, tylko pozazdrościć!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.