1016. Antarktyda

8 maj 2012od: Donna


Dependencja Rossa (ang. Ross Dependency) to obszar na kontynencie Antarktydy i przyległych wyspach, uznawany przez Nową Zelandię za część państwa. Nazwa terytorium pochodzi od Sir Jamesa Clarka Rossa, który odkrył Morze Rossa.
Dependencja Rossa obejmuje sektor Antarktydy od bieguna południowego do 60°S na północy i od południka 160°E do południka 150°W. W jej skład wchodzi m.in. część Ziemi Wiktorii, większość Lodowca Szelfowego Rossa, Wyspa Rossa, Wyspy Balleny'ego, Wyspa Scotta i Wyspa Roosevelta. Całkowita jej powierzchnia wynosi ok. 350 000 km², a najwyższym wzniesieniem jest Góra Kirkpatricka (4511 m n.p.m.).
Obszar Dependencji został zajęty w 1923 przez Wielką Brytanię i w tym samym roku został przekazany Nowej Zelandii. Nowa Zelandia uznaje Dependencję Rossa za "konstytucyjną część Nowej Zelandii".
Na obszarze Dependencji Rossa znajdują się trzy całoroczne stacje polarne: Scott Base (nowozelandzka), McMurdo (amerykańska) oraz Amundsen-Scott (amerykańska) znajdująca się na biegunie południowym (tylko częściowo leży ona na obszarze Dependencji Rossa). W stacjach tych przebywa stale ok. 340 osób.

7 komentarzy:

 1. Powinienem w zasadzie jeszcze więcej wielkich liter"A" niż w kartce 2 poziomy niżej tu napisać...ale się powstrzymam.
  Bardzo pozytywnie zazdroszczę i gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow... nigdy nie przypuszczałabym, że mają tam pocztówki... jestem pod wrażeniem :0

  OdpowiedzUsuń
 3. To teraz skąd przyjdzie kartka? Z Marsa czy Jowisza? Bo teraz Pasażerka to chyba dałaś czadu!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chlipie, wzdycha i zazdrości ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazdroszczę straszliwie i jednocześnie gratuluję przefantastycznej pocztówki. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. a pffffffffffffffffffff!

  Tyle Ci napiszę.
  A pffffffffffffffffffff!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowite! :)
  Wszyscy zazdroszczą, to ja też oo! :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.