1020. Holandia

10 maj 2012od: Sia


Texel to wyspa w Holandii nad Morzem Wattowym, wysunięta najdalej na zachód w grupie Wysp Zachodniofryzyjskich. Całe terytorium wyspy oraz otaczające je wody stanowią gminę miejską Texel, wchodzącą w skład prowincji Holandia Północna. Oddzielona na północy cieśniną od wyspy Vlieland. Siedziba władz mieści się w Den Burg.
Pierwotnie były to dwie wyspy, właściwa Texel na południu i położona na północ od niej Eierland, połączone groblami. Połączono je polderem w XVII wieku. Wyspa jest piaszczysta o wydmowym krajobrazie. Siedem leżących na niej wiosek: De Cocksdorp, De Koog, De Waal, Den Burg, Den Hoorn, Oosterend oraz Oudeschild, administracyjnie połączono w gminę miejską Texel, mającą prawa miejskie od 1415. Na wyspę można dostać się promem lub samolotem, posiada ona port lotniczy. Około 70% dochodów przynosi wyspie turystyka. Walory wyspy to jej krajobraz oraz przyroda, Texel jest ostoją dzikich ptaków.

3 komentarze:

  1. Texel to naprawdę piękne miejsce! Sam mam stamtąd pocztówkę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda dość dziewiczo- może to być piękna ostoja przyrody!

    OdpowiedzUsuń
  3. O Matko! Ale widok. Ciekawe miejsce.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.