836. Chiny

26 lut 2012Shenzhen (chin.: 深圳) to miasto w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem.
W czasie, gdy Hongkong stanowił jeszcze kolonię angielską, Shenzhen było niewielką osadą rybacką, która istniała dzięki współpracy z Hongkongiem. W maju 1980 roku w Shenzhen utworzono pierwszą w Chinach specjalną strefę ekonomiczną (SEZ), co przyniosło gwałtowny wzrost gospodarczy miasta i okolic. W 2011 roku odbyła się tutaj letnia uniwersjada.
Centrum SSE-Shenzhen i przylegająca do Hongkongu jest dzielnica Luohu, stanowiąca centrum finansowe i handlowe. W dzielnicy Futian mieści się Ratusz, jak również liczne firmy. Nanshan jest miejscem koncentracji przemysłu zaawansowanych technologii, a Yantian - centrum logistycznym. Port w Yantian jest drugim co do wielkości głębokim terminalem kontenerowym w Chinach i czwartym co do wielkości na świecie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.