812. Polska

19 lut 2012


od: Michał


Zamek Tropsztyn to rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Historia zamku jest związana z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie.
Zamek powstał przypuszczalnie w XIV wieku z inicjatywy rodu Gierałtów-Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1390 roku jako o własności rycerza Chebdy z Tropsztyna herbu Starykoń. W drugiej połowie XVI wieku zamek uległ zniszczeniu. W 1535 roku został sprzedany przez Prokopa Chebdę kasztelanowi sandomierskiemu Piotrowi Kmicie. W 1541 roku zamek był własnością Robkowskich. W 1556 roku był własnością Gabańskich herbu Janina. W związku z napadami prowadzonymi z zamku został on w 1574 roku zrujnowany przez właścicieli Rożnowa. W 1581 roku należał do Łyczków, a w XVII wieku do Zborowskich. Już w 1608 roku zamek był opisywany jako ruina. W 1863 r. sądecki historyk Szczęsny Morawski przeprowadził na zamku pierwsze wykopaliska archeologiczne. W 1970 roku właścicielem zamku został Andrzej Benesz. Po 1993 roku przeprowadzono odbudowę zamku udostępniając go następnie zwiedzającym.

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.