777. Litwa

2 lut 2012


od: Jurga

Wilno (lit. Vilnius, białorus. Вільня, Вільнюс, ros. Вильнюс, Вильна, Вильно, łot. Viļņa, niem. Wilna, jid. ווילנע Wilne, hebr. וילנה, Wilne, łac. Vilna) to stolica Litwy na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki.
Największe pod względem powierzchni miasto w Krajach bałtyckich, ośrodek przemysłowy oraz węzeł komunikacyjny, ośrodek kulturalny i naukowy (znajduje się tu nie tylko Uniwersytet Wileński, ale także Uniwersytet Polski w Wilnie oraz filia Uniwersytetu w Białymstoku), cenny zespół obiektów zabytkowych wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994. Miasto stanowi centrum biznesowe i finansowe krajów bałtyckich.
To także główny ośrodek nauki i kultury polskiej na Litwie, siedziba m.in. Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie, Polskiego Teatru w Wilnie, Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Wileńskich Spotkań Teatralnych Sceny Polskiej.

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.