793. Finlandia

8 lut 2012Rauma (szw. Raumo) to miasto w południowo-zachodniej Finlandii, w prowincji Finlandia Zachodnia, port nad Zatoką Botnicką. Mieszkańcy posługują się własnym dialektem języka fińskiego. Miasto jest piątym co do wielkości portem morskim Finlandii, znajdują się tu też zakłady okrętowe, jednak główną gałęzią gospodarki w mieście jest przemysł związany z okolicznymi lasami, w miejscowości i na jej obrzeżach znajdują się m.in. liczne tartaki fabryka celulozy. Duże znaczenie odgrywa także eksport drewna poprzez port.
Stare centrum miasta – Vanha Rauma (Stara Rauma) zostało wpisane na listę UNESCO w 1991 ze względu na doskonale zachowaną drewnianą zabudowę historyczną. W granicach Starej Raumy przetrwało 600 XVIII-wiecznych budynków drewnianych, głównie domów mieszkalnych, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Większość zabudowań utrzymana jest w stylu neorenesansowym, który obrano podczas masowej akcji renowacyjnej w latach 1890. Jedynie cześć budynków zachowała pierwotny XVIII-wieczny charakter.
Z kolei koronka na kartce stanowi nawiązanie do znajdującego się w mieście muzeum koronkarstwa.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.