782. Chiny

4 lut 2012


od: Yangfan

Jiuzhaigou to jedyny w swoim rodzaju park krajobrazowy. Znajduje się on w górach Ming, na terenie Tybetańskiego Okręgu Autonomicznego i zajmuje 1320 km2. Posiada status rezerwatu biosfery UNESCO. Na jego terenie znajduje się 30 000 ha dziewiczego, nietkniętego działaniem człowieka lasu. Rośnie tutaj ponad 2000 różnych gatunków roślin.
Wśród lasów znajduje się ponad setka jezior i stawów, prawie pięćdziesiąt potoków, oraz osiemnaście wodospadów. Woda, która w nich płynie jest kryształowo czysta, o czym świadczy chociażby obfitość żyjących w nich ryb. Na terenie parku można zobaczyć również, rzadko spotykane gdzie indziej, skały osadowe, zwane „trawertynami”. Są to skały, które powstały w procesie wytrącania się węglanu wapnia.
Teren parku Jiuzhaigou to trzy kaniony – Shuzhen, Rize i Zechewa – które otoczone są przez wysokie góry. Z ich szczytów spływają wodospady. Najbardziej znany i największy spośród tutejszych wodospadów – wodospad Nuori-lang, który jest widoczny na kartce – spływa ze szczytu góry Cuiyan. W pobliżu niektórych ze znajdujących się w Jiuzhaigou wodospadów można zaobserwować pewne fascynujące zjawisko. Nosi ono nazwę „zachodzących na siebie wodospadów” i powstaje wtedy, gdy krople wody, spadającej z dużej wysokości, ulegają rozproszeniu zanim zetkną się z ziemią. Sprawia to, że wszystko wokół wydaje się tonąc w specyficznej mżawce. W powietrzu unoszą się miliony drobin wody naraz.

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.