802. Rosja

9 lut 2012


Kirow (ros. Киров) to miasto w europejskiej części Rosji nad rzeką Wiatką. Do 1934 znane jako Wiatka, przemianowane po śmierci Siergieja Kirowa, w 1993 roku mieszkańcy zdecydowali w referendum o zachowaniu sowieckiej nazwy. W latach 1457-1781 Chłynow.
Miasto jest stolicą obwodu kirowskiego i leży na zachód od Uralu. Zostało założone w 1181, ale po raz pierwszy jako miasto odnotowano je w 1374 roku. Od 1489 roku Chłynow stał się znany na całą Rosję dzięki swoim glinianym statuetkom i gwizdkom.
Najstarszym zabytkiem miasta jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1689 roku, którą wieńczy pięć kulistych kopuł.
W 1781 roku Chłynow został przemianowany przez carycę Katarzynę Wielką na Wiatkę i stał się ośrodkiem odrębnej guberni. Miasto stało się ośrodkiem emigracji, zwłaszcza dla Aleksandra Hercena, Aleksandra Vitberga i Michaiła Sałtykow-Szczedrina. W grudniu 1934 roku został znów przemianowany na Kirow, na cześć Siergieja Kirowa, który został zamordowany 1 grudnia.

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.