682. Czechy

26 paź 2011Jenštejn (niem. Jenzenstein lub Genzenstein) jest ruiną zamku znajdującego się w dzielnicy Praga-Wschód w Regionie Centralnym. Od nazwy zamku wywodzi się przydomek pani z Jenštejna. Jego ruiny są chronione jako zabytek kultury Republiki Czeskiej.
Zamek został zbudowany dla dworskiego sędzięgo Jeneča z Janovice w latach 30-tych XIV wieku. W 1390 roku został skonfiskowany przez króla Wacława IV, a następnie często zmieniał właścicieli. W latach 1408-1414 był nawet własnością Prokopa Świętego. Został opuszczony na początku XVII wieku przez Jana Dobřichovský z Dobřichova, by w 1641 roku zostać całkowicie zniszczonym przez wojska szwedzkie.
W XIX wieku zamkowy gruz był stopniowo znoszony do naprawy ubogich domów w okolicy. Dopiero w 1977 roku ruiny zostały udostępnione do zwiedzania. Obecnie mieści się muzeum. Dominującą fragmentem zachowanych części zamku jest 22-metrowa okrągła wieża, nad wejściem do której umieszczone są wykonane z piaskowca herby trzech właścicieli. Na drugim piętrze wieży zachowała się także niezwykła kaplica na planie koła.

1 komentarz:

  1. Szwedzi w tamtych czasach przynieśli Europie smierć i zniszczenia.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.