650. Arabia Saudyjska

1 paź 2011


od: Aziz


Arabia Saudyjska leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, gdzie na przeważającej części kraju panuje klimat skrajnie suchy. Klimat Arabii Saudyjskiej należy do najbardziej surowych na świecie i jest to jeden z najgorętszych obszarów na Ziemi. Już kilkanaście kilometrów w głąb lądu klimat posiada cechy kontynentalne, gdzie wpływ morza jest niewielki. Poza tym fakt te potęguje sama szerokość Morza Czerwonego, gdzie dalej znajduje się zwarty obszar Afryki. Podobnie jest na wschodzie, gdzie wody Zatoki Perskiej nie są rozległe, a za nimi, leży ogromny obszar Azji. To sprawia, że klimat w Arabii Saudyjskiej jest kontynentalny, a wpływ zbiorników wodnych jest niewielki i przekłada się nieznacznie na temperatury.
Charakterystyczną cechą klimat Arabii poza wysokimi temperaturami i niewielkimi opadami, jest niezwykła suchość powierza. Dotyczy to w szczególności pustyń, gdzie przez cały rok jest sucho, a zachmurzenie prawie nie występuje. Inną cechą klimatu są częste burze piaskowe i pyłowe, które często nawiedzają miasta arabskie, w tym stolicę kraju Ar-Rijad. Wiosną i latem wieje suchy i zarazem gorący wiatr- chamman, który nie tylko wywołuje burze piaszczyste, ale podnosi także temperaturę, zwłaszcza tę odczuwalną przez człowieka.

3 komentarze:

 1. Kartka w stylu Janka.. czyżby, czyżby??? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję tak świetnej kartki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Co? Janek w Arabii?
  A swoją drogą to niecierpię piasku w butach, więc burza piaskowa byłaby dla mnie koszmarem!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.