660. Portugalia

14 paź 2011


Rua Augusta (port. Arco da Rua Augusta) to kamienny łuk triumfalny, historyczny budynek oraz jedna z wielu atrakcji turystycznych Lizbony znajdującą się na Praça do Comercio.
Pierwotnie zaprojektowany jako dzwonnica został zbudowany dla upamiętnienia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi w roku 1755. Ma sześć kolumn o wysokości około 11 metrów i jest ozdobiona figurami różnych postaci historycznych. Alegoryczne postaci na górze, autorstwa francuskiego rzeźbiarza Célestina Calmels Anatole, przedstawiają Glorię (Chwałę) nagradzającą Odwagę i Geniusz. Poniżej znajduje się herb Portugalii. Cztery posągi na kolumnach, wyrzeźbione przez Victora Bastos, przedstawiają po prawej Nuno Alvares Pereira i Sebastião José de Carvalho e Melo, markiz Pombal, a po lewej Vasco da Gamę i Viriatusa. Dwie leżące postaci uosabiają rzeki Tag i Douro.

2 komentarze:

  1. aAhh, coś pięknego, uwielbiam te portugalskie "MoCe".

    OdpowiedzUsuń
  2. No, kartka niczego sobie :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.