655. Niemcy

13 paź 2011


Reichstag, to od 1999 roku gmach niemieckiego parlamentu Berlinie (niem. Bundestag). Gmach znajduje się w dzielnicy Berlin-Mitte, a jego neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota.
Gmach miał być poświęcony ludowi niemieckiemu (niem. Dem Deutschen Volke). Napis ten, wybrany przez Wallota, miał znaleźć się jeszcze przed otwarciem budowli nad portalem zachodnim. Jednak miejsce nań przeznaczone pozostawało puste przez ponad 20 lat. Przypuszcza się, że to cesarz osobiście zdecydował o nieumieszczaniu inskrypcji. Jednak brak na to konkretnych dowodów.
Dopiero na Boże Narodzenie 1916, podczas I wojny światowej, napis znalazł się na swoim miejscu. W literaturze wymienia się dwa motywy podjęcia tej akcji. Cesarz miał wyrazić zgodę, po tym jak SPD zaakceptowało zaciągnięcie nowych kredytów na prowadzenie wojny. Nastroje przygnębionego wojną narodu miały się polepszyć poprzez odpowiedni gest ze strony cesarza.
Inskrypcję, czcionką typu uncjała, zaprojektował w 1908 Peter Behrens, architekt i projektant przemysłowy. Do produkcji 60 centymetrowych liter zużyto dwie armaty zdobyte podczas wojen wyzwoleńczych (1812-1814). Prace wykonała odlewnia S.A. Loevy.

1 komentarz:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.