Ryga - nadbałtycka perełka [fotorelacja]

21 sie 2017

W ostatnim poście mogliście dowiedzieć się nieco więcej o Rydze i miejscach wartych odwiedzenia. Jak się okazało jest ich całkiem sporo a w dodatku są absolutnie fotogeniczne więc miałam ogromne trudności z wyborem zdjęć. Doszłam jednak do wniosku, że powinniście i wy zobaczyć jeszcze kilka miejsc, które nie znalazły miejsca w ostatniej relacji, szczególnie te obrazujące przepiękną architekturę secesyjną. Zapraszam was zatem na krótki, fotograficzny, spacer po Rydze!


Kościół Serca Jezusowego (Rīgas Jēzus evaņģēliski luteriskā baznīca) jest czwartym z kolei kościołem, który stoi w tym miejscu - poprzednie nie przetrwały wojennych zawieruch i pożarów. Obecnie kościół należy do tutejszych luteranów.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Rīgas Vissvētās Dievmātes pasludināšanas pareizticīgo baznīca), po dziś dzień jest jedną z najważniejszych świątyń prawosławnych w Rydze. Przechowywana jest tutaj cudowna ikona św. Mikołaja, stąd też kościół nazywany jest także Cerkwią św. Mikołaja Cudotwórcy.

W Rydze jest miejsce dla każdego, nie tylko dla ludzi. Ten uroczy koci hostel wypatrzyłam przy jednej z ulic prowadzących na Plac Ratuszowy. A niedaleko również jednego z jego gości :)

Kościół św. Piotra (Svētā Pētera baznīca) stoi tuż obok Placu Ratuszowego i jest jednym z najważniejszych ewangelickich kościołów w Rydze - na jego wieży znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama Starego Miasta. Przy kościele z kolei stoi rzeźba muzykantów z Bremy (osła, psa, kota i koguta, które stoją jedno na drugim), która jest pamiątką partnerstwa pomiędzy Rygą i Bremą. Miejska legenda głosi, że pogłaskanie jednego ze zwierząt przynosi szczęście. 

Umiejętne połączenie kamienia i metalu może skutkować takimi oto rzeźbami. Tutaj Baran zodiakalny z baranem rzeźbionym :)

Katedra Ryska (Rīgas Doms) została zbudowana na początku XIII na polecenia biskupa Alberta i jest największą średniowieczną świątynią w krajach bałtyckich. Świątynia jest szczególnie znana ze swoich ogromnych organów skonstruowanych, które są wykorzystywane podczas często odbywających się tutaj koncertów. Świątynia należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Łotwy i mieści się w niej siedziba arcybiskupa Rygi. W zespole budynków należących do katedry znajduje się także najstarsze muzeum na Łotwie – Muzeum Historii Rygi i Żeglugi

Kościół Matki Boskiej Bolesnej (Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca) do 1885 roku był jedynym kościołem katolickim na terenie Rygi. Co ciekawe, inicjatorem budowy świątyni był cesarz Józef II a prócz niego środki na ten cel przekazali m.in książę Stanisław August Poniatowski. Dzisiaj boczna kaplica w kościele służy także grekokatolikom a w każdą niedzielę i święta odbywają się tu msze także w języku polskim.

Tuż obok Pomnika Wolności znajduje się chyba jedno z najbardziej romantycznych miejsc w centrum Rygi - Park Bastejkalns (Bastejkalna parks). Swoją wyjątkową atmosferę zawdzięcza klimatycznym wąskim alejkom, przepięknym kwietnikom, licznym pomnikom oraz zbudowanemu jeszcze w XIX wieku Kanałowi Miejskiemu. W sezonie letnim po Kanale kursują tramwaje wodne oraz łódki, znaleźć można tutaj również most zakochanych obwieszony kłódkami.

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze (Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle) został zbudowany w XIX wieku w stylu neobizantyjskim. W czasie I wojny światowej świątynia służyła Niemcom jako zbór luterański, zaś na początku lat 60-tych władze radzieckie utworzyły w katedrze planetarium i restaurację. Po rozpadzie Związku Radzieckiego sobór wrócił w ręce Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej i obecnie jest największą świątynią prawosławną w krajach bałtyckich.

I na koniec jeszcze kilka ujęć Rygi, które nie oddają nawet w 1/10 jej uroku. Ale może staną się dla was zachętą do odwiedzenia tego mało popularnego u nas kierunku podróży.


7 komentarzy:

 1. Przecudny park. Hostel dla kotow ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hostel dla kotów też mnie zauroczył! prześwietny pomysł :)

   Usuń
 2. Ciekawe miasto i jakie różnorodne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak, nie sposób się tu nudzić. no i ten leciutki powiew wschodu... ;)

   Usuń
 3. Świetna relacja i zdjęcia. :) Z przyjemnością przeczytałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę, ładna ta Ryga. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że powinnam się w końcu kiedyś tam wybrać. Dużo interesujących miejsc, nawet te wszystkie kościoły mi się podobają :D Park też świetny, idealny na odpoczynek. Ten koci hostel wymiata, raj ♥ Chciałabym wejść do środka :D

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.