725. Ukraina

26 lis 2011Ukraiński folklor jest ludową tradycją, która wykształciła się na Ukrainie wśród etnicznych Ukraińców. Najwcześniejsze przykłady folkloru znaleźć można na Ukrainie pod postacią panslawizmu, który sięga do mitologii słowiańskiej wschodnich Słowian. Stopniowo jednak Ukraińcy opracowali warstwy własnej kultury różnych ludowej, która była ważnym narzędziem w definiowaniu i zachowaniu odrębności kulturowej na Ukrainie w obliczu silnych nacisków asymilacyjnych z sąsiednich ziem.
Ukraińskie ludowe zwyczaje i obrzędy były rytuałami związanymi przede wszystkim z kalendarzem i z przebiegiem ludzkiego życia. Często towarzyszyły im ceremonie religijne, zaklęcia, pieśni ludowe i tańce. Wiele z tych starożytnych rytuałów miesza się w wielu przypadkach z chrześcijańskim obrządkiem.
Zwyczaje ludowe przeszły wiele zmian na Ukrainie na skutek współczesnej kultury. Pomimo sowieckiej propagandy, która starała się tłumić jakiekolwiek przejawy religijności, wiele chrześcijańskich obrzędów zostało wskrzeszonych w postsowieckiej Ukrainie po roku 1991, szczególnie w zachodnich obwodach.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.