200. Szwajcaria

27 maj 2010


od: Christophe

Zamek Gruyères – zamek znajdujący się w miejscowości Gruyères, w alpejskim kantonie Fryburg w Szwajcarii. Nazwa Gruyères pochodzi prawdopodobnie od heraldycznego żurawia panów Gruyères (franc. grue = żuraw).
Hrabiowski ród Gruyères jest jednym z najważniejszych we francuskiej części Szwajcarii, jednak jego pochodzenie nie jest dokładnie znane. Od XI do XVI wieku zamek należał w sumie dziewiętnastu hrabiów. Michel, ostatni hrabia Gruyères, miał problemy finansowe i ogłosił bankructwo w roku 1554. Wierzyciele, miasta Fryburg i Berno, podzieliły się jego ziemiami. Zamek stał się siedzibą zarządców Fryburga (1555–1798), a następnie rezydencją prefektów aż do 1848 roku. Został wystawiony na sprzedaż w 1849 i stał się własnością rodzin Bovy i Balland, które urządziły w nim swoją letnią rezydencję i odnowiły zamek z pomocą wielu przyjaciół artystów. W roku 1938, kanton Fryburg odkupił zamek i otworzył w nim muzeum.
Wizyta w zamku to spacer poprzez osiem wieków architektury, historii i kultury. Parter i wieża pochodzą z XIII wieku, natomiast główna część mieszkalna została przebudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Jej barokowe wnętrza z XVII i XVIII wieku przypominają epokę kiedy w zamku zasiadali zarządcy Fryburga. Od 1850 roku, w zamku malowali pejzaże i sceny historyczne znani artyści tacy jak Camille Corot, Barthélemy Menn oraz wielu innych. Zamek posiada kolekcję sztuki, organizuje czasowe wystawy, warsztaty oraz inne atrakcje nawiązujące do współczesności.

3 komentarze:

 1. Szwajcaria to moje ostatnio bardzo intensywne marzenie. Bardzo chciałabym zobaczyć tą piekną krainę na zywo :)Och....szukam sponsora...haha

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj co za widok! Zapiera dech w piersi. Nawet nie myślę jak to może wyglądać na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znowu fajowy zamek:D
  Cleo jak już znajdziesz podrzuć namiary;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.