138. Tajwan

18 kwi 2010


od: Jia-Yun


Tajwan – terytorium uważane przez Chińską Republikę Ludową za swoją 23, autonomiczną prowincję. De facto znajduje się pod kontrolą Republiki Chińskiej i nigdy nie należało do ChRL. ONZ uznaje Tajwan za część Chińskiej Republiki Ludowej.
Tajwan posiada swoich 13 przedstawicieli w Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych. Nie są oni jednak wybierani na Tajwanie, lecz w Chinach kontynentalnych przez osoby o tajwańskich korzeniach.
Tajwan (Formoza) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.
Nazwa "Formoza" (używana na Zachodzie) powstała od okrzyku zachwytu holenderskiego nawigatora statku portugalskiego, Jana Huyghena van Linschottena, który przepływał wzdłuż wybrzeża pod koniec XVI wieku. Słowa, których użył "Ilha Formosa", znaczące "piękna wyspa", stały się jej nazwą używaną do czasów współczesnych.

1 komentarz:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.