Saint Lucia [pocztówkowo]

18 lut 2016

Saint Lucia jest niewielkim państwem wyspiarskim leżącym w Ameryce Środkowej, które wschodzi w skład Małych Antyli. Należąca do Wysp Zawietrznych Saint Lucia cechuje się wyżynno-górzystym krajobrazem i tropikalnym klimatem. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku.
Państwo to składa się z jednej wyspy, która należy do jednostki fizycznogeograficznej zwanej śródziemnomorzem amerykańskim. Saint Lucia cechuje się rozwiniętą linią brzegową, gdzie w ląd wdzierają się liczne i niewielkie zatoki. Największą zatoką jest Zatoka Choc i Zatoka Gros Islet Bay w północno-zachodniej części wyspy, oraz Zatoka Savannas w południowo-wschodniej części wyspy. Najbardziej wysunięty na północ przylądek to Przylądek Point, a na południu leży Przylądek Moule á Chique. Wybrzeże niemal na całej długości jest skaliste, w wielu miejscach występują klify. W niektórych miejscach góry schodzą wprost do morza.
Podstawą gospodarki państwa jest turystyka, generująca 80% PKB. W 2009 na Saint Lucia przybyło 98 685 turystów z USA, 28 563 z Kanady, 8 619 z Europy oraz 64 424 z innych krajów czy obszarów.

Kartka przyszła do mnie już kilka lat temu, ale dopiero dzisiaj nadszedł czas na jej publikację, bo byłam święcie przekonana, że już to zrobiłam. Kartka sama w sobie nie jest może najpiękniejsza, ale zdecydowanie pobudza wyobraźnię i sprawia, że chciałoby się dotrzeć do tego - egzotycznego z naszej perspektywy - miejsca. Szczególnie gdy za oknem ciągle deszcz, śnieg i wiatr... Czy u was pogoda też nie może się zdecydować jaka aktualnie jest pora roku?

23 komentarze:

  1. Jak dla mnie kartka piękna! Ma coś w sobie! A pogody za oknem wolę nie komentować, chociaż zimno nie jest :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. kartka jest na pewno realistyczna co chyba mimo wszystko jest jej atutem, takie egzotyczne miejsca zwykle wyglądają na kartkach jak z folderu turystycznego, do którego w rzeczywistości jednak zawsze im daleko.

      Usuń
  2. Na pewno kartka jest realistyczna - czasami denerwuja mnie te kartki, w ktorych bardziej widac uzycie photoshopa niż pokazanie tego, co jest prawdziwe. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oj tak, czasami zdjęcie na kartce z danego miejsca zupełnie nie przypomina tego co można naprawdę zobaczyć. a często to co prawdziwe wcale nie jest gorsze niż to co wyfotoszopowane ;)

      Usuń
  3. Jeszcze parę m-cy i my też nad Bałtykiem będziemy oglądać trochę podobne widoki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tylko palm nie będzie a zamiast naszyjników z paciorków będą chińskie pierdółki :D

      Usuń
  4. Mnie pocztówka się podoba, tym bardziej, że nie mam jeszcze kartki z tego miejsca i jak tak sobie myślę, to chyba nigdy nie próbowałam poszukiwań z tego miejsca. Gratuluję takiej kartki :)
    Co do pogody to... oszalała. Ostatnio było -3,teraz słońce ale też chłodno. A w Holandii już dzikie śliwki (chyba to dzikie śliwki?) kwitną... chcę wiosnę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. u nas to samo, pogoda nie może się zdecydować. już robi się cieplej, pojawia się słońce, już sobie myślę, że tak, to już wiosna... i za chwilę znowu przymrozek! człowiek tylko nadzieję sobie niepotrzebnie robi :D

      Usuń
  5. Pocztówka bardzo mi się podoba :) I zazdroszczę Ci takiej zdobyczy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. głupio przyznać, ale nawet nie pamiętam jak udało mi się ją dostać!

      Usuń
  6. O rany, ale śliczna kartka! Jedno jest pewne: JA CHCĘ TAM POJECHAĆ!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oj tak, niby miejsce pokazane takim jakim jest, bez upiększeń, a mimo to wciąż chciałoby się je odwiedzić.

      Usuń
  7. Ja bym taką kartką nie pogardziła :P Nie mamzadnej z tej wyspy :( Jak ją zdobyłaś? U nas też pogoda taka nijaka, w ostatnich dniach jest zimno i pada...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przyznam się, że najzwyczajniej w świecie nie pamiętam jak udało mi się zdobyć kartkę! wydaje mi się, że znalazłam tę osobę na PC i stwierdziłam, że warto spróbować i napisać. ale głowy sobie uciąć za to nie dam, bo równie dobrze mógł to być jakiś RR na oficjalnym forum.

      Usuń
  8. Kartka naprawdę ładna. A kraj jaki egzotyczny !

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziś rano lał deszcz, który później przeszedł w deszcz ze śniegiem, od 1,5 godziny pada sam śnieg i zrobiło się biało... no comment. Pocztówka rzeczywiście pobudza wyobraźnię, palma i czyta woda, ach jakbym chciała teraz się tam znaleźć. Wspaniała zdobycz, gratuluję ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. a mnie kartka właśnie ogromnie się podoba! jest nazwa kraju, jest ładny widok, palma... tylko tej biżuterii z przodu mogłoby nie być. zazdroszczę takiej perełki! ja chyba z trudem będę zdobywać teraz nowe państwa, jeśli podwyżka cen znaczków wejdzie w życie... :(
    u mnie dzisiaj okropnie padało, no i chyba dopadło mnie choróbsko. :( chcę już wiosnę!
    ps zapraszam do mnie na konkurs!

    OdpowiedzUsuń
  11. O to przynajmniej nie czuje się samotna z ta pogoda,dwa dni błękitne niebo i 4 stopnie a teraz znowu leje...wiadomo weekend :/
    Zgadzam się z Magda i Mateuszem realna i naprawdę urokliwa.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja wczoraj mialam wiosne iscie kwietniowa, dzisiaj nito listopad ni to luty:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Śliczna kartka :)
    U mnie w tygodniu padał deszcz, aż tu pewnego ranka się obudziłam, a za oknem pełno śniegu! Jednak do wieczora już śladu po nim nie było. Dzisiaj jednak słoneczko ładnie przebijało się zza chmurek i powiało wiosną *.* :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Oooo śliczna kartka! Nawet nie miałam pojęcia o istnieniu tego państwa!
    Pogoda już sama się pogubiła. Raz paga śnieg, raz świeci słońce, a na zakończenie dnia pada deszcz :P

    Zapraszam cię do zabawy Liebster Blog Award! Więcej szczegółów znajdziesz pod tym linkiem :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Cóż za rajski widok! Zazdroszczę pocztówki z tak egzotycznej wyspy:) Z tego regionu udało mi się otrzymać offa z Puerto Rico.

    OdpowiedzUsuń
  16. Zazdroszczę takiej kartki! :) Jest piękna tak samo jak i znaczek :) Szczerze mówiąc to wcześniej nie miałam nawet pojęcia o istnieniu takiego miejsca :D

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.