560. Jersey

4 lip 2011


od: Mary

Jersey (Baliwat Jersey) to terytorium zależne Korony brytyjskiej na wyspie Jersey, jednej z Wysp Normandzkich na Kanale La Manche. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, działający w imieniu korony brytyjskiej przez nią powoływany jak i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.
Administracyjnie obejmuje także niezamieszkane wyspy Minquiers i Ecréhous. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ale za obronę i bezpieczeństwo odpowiada Wielka Brytania. Jersey posiada własną walutę, którą stanowi funt Jersey.
Wyspę przyłączył do Księstwa Normandii Wilhelm Długi Miecz, książę Normandii w 933. Jego potomek, Wilhelm Zdobywca, zdobył Anglię w 1066, co doprowadziło do połączenia Księstwa Normandii i królestwa Anglii pod jednym monarchą. Król Jan bez Ziemi stracił wszystkie terytoria w Normandii w 1204 na rzecz króla Francji, ale zachował w posiadaniu Jersey, wraz z Guernsey i innymi Wyspami Normandzkimi, które odtąd miały już wewnętrzny samorząd.

5 komentarzy:

 1. Te niebieskie domki na tle szarego zamku to jakby zupełnie dwa inne światy. Super kartka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mam stamtąd kartkę :) I to z widokiem na to samo miejsce, tylko z innej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym tam pojechał na urlop :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie mam pocztówki z tej wyspy, ale widzę że jest tam bardzo ładnie :) Masz sporą kolekcję kartek, szkoda, że tak rzadko pojawiają się ostatnio wpisy, bo chętnie oglądałabym Twoje zbiory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tych kartek mam tyle, że sama nawet dokładnie nie wiem co już posiadam :) ale po dłuższej przerwie powoli wracam do wymian a także do prowadzenia bloga, także w wolnej chwili możesz od czasu do czasu tutaj zajrzeć, serdecznie zapraszam :)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.