594. Rumunia

26 lip 2011


od: Anca-Ioana

Pałac Peleş (rum. Castelul Peleş) to pałac w miejscowości Sinaia w Rumunii, w dolinie potoku Peleş, u podnóży gór Bucegi. Dawna rezydencja letnia królów Rumunii, obecnie muzeum.
Wzniesiony został w latach 1873-1883 z polecenia króla Rumunii Karola I. Budowany był wg planów niemieckiego architekta Wilhelma Doderera. Od 1876 r. budową kierował architekt Johannes Schultz. Uroczysta inauguracja pałacu miała miejsce 7 października 1883 r. Nad jego wystrojem, który realizowano aż do 1914 r., czuwali słynni wówczas architekci i dekoratorzy Karel Liman, J. D. Heymann z Hamburga, August Bembé z Mainzu oraz Berhard Ludwig z Wiednia. Całkowity koszt budowy po jej zakończeniu szacowano na ok. 16 mln lei w złocie. Pałac był miejscem pobytu króla Rumunii Michała I do czasu jego abdykacji 30 grudnia 1947 r. Znacjonalizowany przez władze rumuńskie, został zamieniony na muzeum. Od 2006 r. ponownie w rękach rumuńskiej rodziny królewskiej, jest jednak udostępniony do zwiedzania.

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię rumuńskie kartki, szczególnie te z zamkami :) Kojarzą mi się z Transsylwanią i ...Melem Brooksem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaka piękna kartka!

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.