562. Czechy

8 lip 2011


od: Martina


Pilzno (czes. Plzeň, niem. Pilsen) to miasto w Czechach zachodnich, stolica kraju pilzneńskiego i okręgu terytorialnego kraj zachodnioczeski. Położone jest w kotlinie, gdzie wiele potoków zbiega się tworząc rzekę Berounkę.
W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój Pilzna - miasto zostało silnym ośrodkiem przemysłu żelaznego, a główną postacią tego okresu Emil Škoda, właściciel huty żelaza. Po 1890 huta została przekształcona w zakład zbrojeniowy, a w późniejszym okresie samochodowy.
Już Wacław II nadał 260 mieszczanom przywilej warzenia piwa, a na początku XVII wieku było w mieście 26 browarów. Jakość produkcji nie zawsze była wysoka, więc w XIX rada miejska przymusiła browarników do połączenia się i w 1842 założono browar Pilsner Urquell - dzisiejszą wizytówkę Pilzna.

2 komentarze:

  1. A ja nie mam kartki z Czech :(

    Agatko, może to wina mojego kompa czy łącza, ale czasami pojawia mi się error, kiedy próbuję wejść na komentarze. Chwila prób i mogę dodać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnogo mi se libi ta pohlednica :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.