409. Irlandia

14 gru 2010


od: Cleo

Irlandia (irl. Éire) to państwo w Europie Zachodniej, które zajmuje większość terytorium wyspy o tej samej nazwie.
Historyczną, łacińską nazwą Irlandii, nadaną przez Rzymian, była Hibernia, pochodząca od greckiego określenia Ἰουερνία (Ioneria). Nazwa rzymska została "przerobiona" na Hibernia ze względu na swoje podobieństwo do wyrazu hibernus - "zimowy". Staroirlandzkie zapożyczenie nazwy jako īweriū / īwerion, po pewnym czasie przeistoczyło się we współczesną nazwę Éire.
Konstytucja Irlandii z 1937 roku stanowi, iż oficjalna nazwą państwa jest Éire (w języku irlandzkim) oraz Ireland (w języku angielskim jako języku pomocniczym). Nazwy te używane są podczas podpisywania umów międzynarodowych i traktatów stowarzyszeniowych.Niemniej, jako opisu państwa, stosuje się irlandzką nazwę Poblacht na hÉireann lub jej angielską wersję Republic of Ireland.
Używanie jednej nazwy, dla określenia wyspy jak i państwa, miało na celu podkreślenie integralności Irlandii Północnej i pozostałej części wyspy, jako jednego organizmu państwowego.
Państwa stowarzyszone we Wspólnocie Narodów, włączając w to Zjednoczone Królestwo, dla określenia Irlandii jako państwa używają nazwy Éire. Według przepisów z roku 1947, w pismach urzędowych dotyczących Irlandii jako państwa, powinno stosować się nazwę Éire.

5 komentarzy:

 1. O tak Eire ;) Alez wykopalisko Agatko, kiedy ja Ci to wysłałam...dawniutko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawia mnie co to jest za kłębek nad budynkiem w Dublinie. Jakiś obłoczek czy owca?

  OdpowiedzUsuń
 3. Marysiu, bo ja mam takie opóźnienia w publikowaniu pocztówek, że te wszystkie kartki, które teraz pokazuję są często jeszcze sprzed wakacji :D

  Zbyszku - owca to na pewno nie jest, mnie to wygląda na jakiś fragment murku, ale nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sympatyczna kartka. :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.