187. Kambodża

24 maj 2010


od: Cheerful

Angkor – współczesna nazwa stosowana do państwa Khmerów istniejącego w okresie od 802 do 1432 roku, nazywanego również Imperium Angkoru lub Khmerskim. Nazwa Angkor pochodzi od sanskryckiego słowa nagara - miasto (nagara>nokor>angkor). Nazwą tą określa się również zabytkowy kompleks miejski pozostały po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego. We współczesnym języku khmerskim angkor oznacza "stolicę" albo "święte miasto".
Kompleks zabytków Angkoru tworzy duża liczba kamiennych budowli (miasta, zespoły świątynne, współczesny park archeologiczny) oraz tereny leśne i zbiorniki wodne, obejmujące obszar ponad 400 km², położony na północ od jeziora Tonle Sap, kilka kilometrów od Siem Reap w Kambodży.
Kompleks Angkor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i jest uważany za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Szacuje się, że zamieszkiwało go około miliona mieszkańców.

5 komentarzy:

 1. Jak zdobyłaś tę kartkę? *.*
  Marzy mi się Kambodża...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi w ogóle się podoba sama nazwa Kambodża, a o kartce to nawet nie śnię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Orlica - przydybałam kogoś z oficjalnego postcrossingu, niestety nicku już nie pamiętam, bo kartka jeszcze z lutego.

  OdpowiedzUsuń
 4. No proszę, gratuluje nabytku. Istna perełeczka

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.