161. Mołdawia

7 maj 2010od: Ann


Bielce (rum. Bălţi) – drugie co do wielkości (nie biorąc pod uwagę Tyraspolu w Republice Naddniestrzańskiej) miasto Mołdawii, nazywane często "północną stolicą".
Słynna żydowska piosenka w języku jidisz "Belz, Mayn Shtetele" odnosi się właśnie do Bălţi. Nazwa tego miasta w jidysz brzmiała Belts. W Bălţi urodził się lub spędził dzieciństwo autor tekstu piosenki, Jacob Jacobs.
Dnia 20 stycznia 1994 roku zostało zarejestrowane w Bielcach Stowarzyszenie "Dom Polski", które współpracuje z parafią oraz innymi organizacjami polonijnymi działającymi w Bielcach: Polskie Towarzystwo Medyczne, Caritas, Duszpasterstwo Nauczycieli, Ambasada RP w Kiszyniowie, instytucjami oraz organizacjami w Polsce: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", organizacjami polonijnymi na Ukrainie i w Rumunii.
Od 2004 roku na miejscowym uniwersytecie im. Alecu Russo działa Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej.

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.