157. Makau

6 maj 2010od: Maisie

Specjalny Region Administracyjny Makau (chin. trad.: 澳門特別行政區; port.: Região Administrativa Especial de Macau) powszechnie znany jako Makau lub Makao to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie delty Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Prężnie rozwijają się tam niektóre gałęzie przemysłu, np. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski i turystyczny. Makau zalicza się do jednego z najbogatszych miast na świecie.
Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI w., kiedy w Makau osiedlili się pierwsi portugalscy kupcy. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków aż do przekazania go Chinom, czyli do dnia 20 grudnia 1999. Wspólna deklaracja chińsko-portugalska oraz Ustawa zasadnicza Makau stanowią, że ta jednostka administracyjna ChRL może funkcjonować z dużą autonomią co najmniej do 2049, a więc do upłynięcia pięćdziesięcioletniego okresu od momentu przekazania.
Zgodnie z polityką "jeden kraj, dwa systemy", rząd ChRL odpowiada za obronę terytorium Makau i sprawy zagraniczne, natomiast Makau ma odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.