153. Polska

6 maj 2010


od: Dorota

Sejny (lit. Seinai) to miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sejneńskim. Położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad Marychą (lewy dopływ Czarnej Hańczy).
Według tradycji początki Sejn sięgają XV wieku. Po pierwszej wojnie polsko-krzyżackiej trzej starsi rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły otrzymali tereny, gdzie założyli osadę, która z litewskiego Seinai oznacza "starców", co wiąże się z podeszłym wiekiem legendarnych założycieli osady. Jerzy Grodziński w 1593 roku założył nad rzeką Sejna miasteczko Juriewo. Nazwa jednak się nie przyjęła - miasteczko nazwano Sejny od nazwy przepływającej przez nie rzeki. Słowo "seina" w języku jaćwieskim oznaczało również trawy, które w tamtym okresie bujnie porastały brzegi i zakola rzeki. Z języka jaćwieskiego wywodzi się więcej nazw (jezior, miejscowości, itd.) na tych pojaćwieskich rubieżach.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie





SZABLON BY: PANNA VEJJS.