1523. Gruzja

21 maj 2015
od: Szymon

Dzweli Tbilisi (ძველი თბილისი), czyli „Stare Tbilisi”, stanowi osobną dzielnicę miasta dopiero od 2007 r. Dzweli Tbilisi obejmuje tbiliskie stare miasto, głównie z XIX-wieczną zabudową. Wcześniejsza zabudowa dzielnicy zniszczona została prawie całkowicie podczas najazdu Aghi Mahommada Chan Kadżara w 1795 r.
Położone u podnóża imponującej Twierdzy Narikala z IV wieku, Stare Miasto Tbilisi jest mrocznym, zielonym labiryntem krętych brukowanych uliczek pełnych dziedzińców obrośniętych winoroślami, skrzypiących drewnianych balkonów, herbaciarni, meczetów, synagog, przyjaznych dzieci, gdzie zgubić się to sama przyjemność. Podzielone jest na dwie części: azjatycką z chaotycznym układem ulic i drewnianymi balkonami i europejską z prostymi ulicami i większym naciskiem położonym na rosyjską klasyczną i secesyjną architekturę.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam jeszcze żadnej pocztówki z Gruzji - ani z antykwariatu, ani niewypisanej, ani z PU/PC. Żadnej. Próbowałam się umówić na wymianę, ale żadna osoba mi nie odpisała. Będę musiała jeszcze poczekać, albo pojechać sama i sobie wysłać/kupić :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta Gruzja jest akurat od mojego chłopaka, z którym byłam niedawno w Gruzji. ponieważ głupio wypisywać sobie samemu kartkę i ją wysyłać, daję zawsze jemu do wypisania, ale tak poza tym to ja też w sumie musiałam po nią jechać sama :)

   Usuń
 3. Chciałabym zobaczyć to miasto i to jak w architekturze łączą się dwie kultury :)

  OdpowiedzUsuń
 4. AAAAA! Super Gruzja! Moja żona mi pocztówek nie wysyła :(

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.