1340. Słowenia

29 gru 2012


Most Smoków (słow. Zmajski most) jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Lublanie i jednym z pierwszych mostów z żelazo-betonu w Europie.
Zaprojektowany w stylu Art Nouveau został zbudowany w 1901. Znajduje się przy rynku miejskim w miejscu drewnianego Mostu Rzeźnickiego. Nowy most jedynie formalnie nosił imię Cesarza Franciszka Józefa, gdyż jego oficjalna nazwa nigdy nie została zaakceptowana przez mieszkańców Lublany.
Na moście znajdują się cztery niezwykłe postaci smoków, z których jednego można podziwiać na pocztówce. Prawdopodobnie to ten miedziany, gdyż z czasem stał się on symbolem miasta.
Według legendy kiedy na most wkracza dziewica smoki zaczynają machać ogonami.

2 komentarze:

  1. Piekne zdjęcia smoka na tle tak wspaniałego nieba. Nie słyszałam o tym mieście, a wydaje się być bardzo charakterystyczne. Jedyną legendą o smoku jaką słyszałam, to o tym Krakowskim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie to najbardziej uwielbiam w połączeniu PC z tworzeniem bloga. Dzięki pocztówkom dowiadujemy się czegoś nowego i przekazujemy to dalej...
    Cudownie jest czytać te niezmiernie interesujące informacje.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.