1186. Polska

5 paź 2012


od: Magda


Jedwabno (niem. Jedwabno) to wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno.
Według jednych źródeł wieś założona około 1380 r. na miejscu grodziska Prusów. Inne wskazują, że miejscowość wymieniana była w dokumentach w 1397 r., założona prawdopodobnie na miejscu staropruskiej osady. W średniowieczu była to duża osada bartnicza a później - od XVI w. - duża wieś targowa, z prawem do organizowania jednego jarmarku rocznie. W 1579 r. wymienia w dokumentach jako parafia. Kościół ewangelicki został spalony zima 1945, później rozebrany i już nie odbudowany. Podczas akcji germanizacyjnej nazw miejscowych i fizjograficznych utrwalona historycznie nazwa niemiecka Jedwabno została w 1938 r. zastąpiona przez administrację nazistowską sztuczną formą Gedwangen.
Miejscowość turystyczna, jest siedzibą gminy Jedwabno. We wsi rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Józefa, wybudowany w 1932 r., filiał kościoła ewangelickiego, urząd gminny, poczta, sklepy, stacja benzynowa.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.