1172. Szwecja

11 wrz 2012


Sztokholmska starówka - Gamla Stan - choć stosunkowo niewielka, jest miejscem pełnym uroku, tętniącym dniem i nocą życiem, w którym już gdzieś za rogiem można znaleźć przytulne miejsce na chwilę wytchnienia.
Początki Starówki sięgają XIII wieku, co widać po niesłychanie wąskich pasażach i zaułkach, z których najwęższy ma jedynie 90 cm szerokości. W rejonie Starówki leży m.in. katedra, w której wyróżnia się złocona rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz Pałac Królewski. Stortorget – duży rynek – otoczony jest mieszczańskimi kamienicami, stoi tu także dawny budynek giełdy. Na rynku, podczas tzw. Krwawej Rzezi w 1520 r. ścięto na rozkaz króla Krystiana II 82 szlacheckich głów. Efektem była rewolta oraz wojna domowa, która zakończyła się wycofaniem się Szwecji z unii Danią i Norwegią. Do rynku przylega gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.