1148. Rumunia

4 wrz 2012


Braszów (rum. Braşov, 1951-1961: (Oraşul) Stalin, węg. Brassó, niem. Kronstadt, saski dialekt siedmiogrodzki Krunen) to miasto w środkowej Rumunii.
Założony w 1211 roku przez Krzyżaków, w średniowieczu centrum wymiany między Półwyspem Bałkańskim a Mołdawią i Wołoszczyzną. W 1849 r. oblegany przez wojska węgierskie Józefa Bema; do 1918 r. w składzie Węgier, potem w Rumunii. W latach 1951-1961 miasto nazywało się Oraşul Stalin, 'Miasto Stalina'. 15 listopada 1987 r. w mieście doszło do protestów przeciwko komunistycznym władzom Rumunii. Prostest został jeszcze tego samego dnia stłumiony przez Securitate. W roku 2004 w Braszowie zostały rozegrane Mistrzostwa Świata Seniorów w Kręglarstwie Klasycznym.
Braszów został założony w pierwszej połowie XIII wieku przez osadników z Niemiec i duch tego miasta jest bardziej zachodnio-europejeski niż typowo rumuński. Nad miastem góruje potężny masywny gotycki Czarny Kosciół (Biserica Neagra). U jego stóp znajduje się duży rynek uchodzący za najładniejszy w Rumunii. Od rynku na północny - wschód w kierunku siedziby władz regionu braszowskiego prowadzi elegancki, kolorowy i pełny ludzi deptak Strada Republicii, przy którym wznoszą się ładne kamieniczki. Zarówno wokół rynku jak i na deptaku znajdziemy wiele dobrych restauracji, pubów, sklepów i innych lokali. Braszowska starówka tętni życiem do późnych godzin nocnych, gdyż Rumunii są ludźmi wesołymi i lubiącymi się bawić.

1 komentarz:

  1. Fajne są takie widoki z lotu ptaka :) Tak wiele, na tak niewielkiej kartce papieru.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.