881. Polska

14 mar 2012


od: Sebastian


Pałac Dębowy to pałac położony poza granicami wsi Karpniki, u podnóża Gór Sokolich.
Rezydencję zbudowano w roku 1875 na zlecenie marszałka dworu księstwa Hesji, barona Urlicha de Tamneux von Saint Paul. Ziemię pod budowę marszałek otrzymał od księcia i admirała pruskiego Adalberta. Projekt pałacu przypisywany jest mało znanemu architektowi Endemu Böckmannowi. Pałac otoczony był parkiem, zaprojektowanym przez Saint-Paula. Obiekt do 1945 r. zmieniał 5 razy właścicieli. Obecnie obiekt jest własnością prywatną. W starannie odnowionych pomieszczeniach rezydencji znajduje się hotel.
Obiekt jest budowlą 3-kondygnacyjną. Murowany z cegły, nakryty spadzistymi dachami. Elewacja południowa wzbogacona o prostokątna wieżę oraz ryzalit z wykuszem. Obiektowi nadano formę eklektyczną. Cenne i zachowane do dziś są elementy wnętrza takie jak: malowane witraże w oknach, kominki, stropy kasetonowe o wyprofilowanych belkach, w holu malarstwo ścienne.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.