860. Polska

9 mar 2012


od: Marta


Mazury (dawn. Mazowsze Północne, Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) to kraina historyczno-etnograficzna w Polsce północno-wschodniej. Geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
Charakterystyczną cechą Mazur jest występowanie na ich terenie około 4000 jezior i łączących je kanałów[potrzebne źródło]. Do największych należą Śniardwy, największe jezioro w Polsce (pow. 113,8 km²) oraz Mamry – najzasobniejsze w wodę jezioro w Polsce (obj. 1013 mln m³)
Wiele jezior jest połączonych kanałami żeglownymi (kanały mazurskie, Kanał Elbląski). Popularny wśród żeglarzy jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich o długości 88 km[potrzebne źródło].
Zespół Wielkich jezior mazurskich – to kraina o powierzchni 1700 km², których pojemność obejmuje 1/4 zasobu ogółu wód polskich jezior.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.