865. Polska

9 mar 2012


od: Justyna


Wigry to wieś w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.
We wsi znajduje się kościół i były klasztor zakonu kamedułów. Klasztor został zamieniony na Dom Pracy Twórczej. W dawnych eremach znajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynajmować. Na terenie byłego klasztoru znajduje się też restauracja, bar przekąskowy, galeria sztuki współczesnej dla dzieci, czytelnia Jana Pawła II, ufundowana po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 roku Klasztor jest miejscem kilku imprez kulturalnych: koncertów "Nowej Muzyki", Letniej Filharmonii Aukso oraz galerii fotografii. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest wciąż w użyciu i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncerty chorałów gregoriańskich.
Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. W dwóch przeszklonych wnękach, które prawdopodobnie były plądrowane przez Niemców w czasie II wojny światowej w poszukiwaniu kosztowności, widać poczerniałe od upływu czasu kości. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające taniec śmierci, alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca.
Pod Klasztorem, wzdłuż jeziora Wigry powstały liczne kempingi i pensjonaty. Na terenie wsi i Klasztoru 15-16 sierpnia odbywa się jarmark Wigierski.
Na terenie klasztoru w Wigrach kręcony był film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.