775. Wielka Brytania

31 sty 2012


od: James


Walia (ang. Wales, wal. Cymru) to jedna z czterech części składowych Wielkiej Brytanii oraz celtycka kraina historyczna, położona w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii, nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. Walijczycy nazywają swój kraj Cymru, a siebie Cymry, co w języku starowalijskim znaczy "rodak", "krajan".
Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa - morska przez Kanał Bristolski.
Powierzchnia Walii jest wyżynno-górzysta, prawie całą powierzchnię zajmuje pasmo Gór Kambryjskich z najwyższym szczytem - Yr Wyddfa/Snowdon (1085 m. n.p.m.)
W średniowieczu Walia była niezależnym królestwem, obecnie jest integralną częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładna Walia :) Oj bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 2. widoki z górami zawsze będą mnie zachwycać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała kartka, ciekawe znaczki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna! I nawet walijski smok załapał się na ramkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. CYMRU! <3

  Pięknie tam, naprawdę.
  I język Walijski. Niesamowity ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.