750. Turcja

9 sty 2012


od: Ahmet

Hagia Sofia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) to Kościół Mądrości Bożej w Stambule, zwany również Wielkim Kościołem. Ta monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.
W Cesarstwie Bizantyjskim była to najwyższa rangą świątynia, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ona ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Świątynię miał przyćmić wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet. Obecnie muzeum. Nazwa kościoła znaczy dosłownie "Święta Mądrość" i odnosi się do jednego z atrybutów Boga.

3 komentarze:

 1. Chciałabym, chciałaaaaaa

  OdpowiedzUsuń
 2. Kapitalny jest ten budynek.
  Świetny widok.
  Turcje polecę każdemu na urlop!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie ma tu opcji: let's fave it!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.