703. Czechy

3 lis 2011Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora) to jeden z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych na terenie Czech, znajdujący się na wzgórzu Zelená Hora w miejscowości Zdziar nad Sazawą (ok 120 km od Pragi).
Miejsce kultu na Zielonej Górze zaprojektował Jan Blažej Santini Aichl w tzw. barokowo-gotyckim stylu. Budowla zaplanowana została jako świątynia centralna i w jej wyglądzie zewnętrznym wyraźnie zaznacza się liczba 5: kompozycja pięcioramiennej gwiazdy, pięć wejść. Ta symbolika zachowana jest również we wnętrzu, gdzie mamy pięć ołtarzy (jeden główny i cztery ołtarze Ewangelistów), pięcioro aniołów w ołtarzu głównym. Symbolikę tę wyjaśnia pięć gwiazd (także znajdujące się w głównym ołtarzu), które według legendy, miały ukazać się nad głową Jana Nepomucena po jego śmierci.
To niezwykłe połączenie gotyku i baroku stało się jednym z głównych powodów, dla których świątynia została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2 komentarze:

  1. Tam pojadę i nie wykluczone, że jeszcze w tym roku Žďár nad Sázavou.
    Ze względu na "Modelové království Žďár" oczywiście.
    A jak tam będziemy, może uda się mi namówić mojego na długi spacer do tego Sanktuarium ;P

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tą pocztówkę w ulubionych, to sanktuarium jest naprawdę interesujące i świetnie się prezentuje z góry :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.