701. Czechy

3 lis 2011Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) to miasto statutarne na Morawach w Republice Czeskiej, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Republiki Czeskiej, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.
Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym (teatry, filharmonia, międzynarodowe festiwale muzyczne), naukowym (sześć uczelni, w tym Uniwersytet Masaryka, i Uniwersytet Techniczny) i turystycznym. Mimo iż Brno nie jest stolicą Czech, mają w nim siedzibę centralne, najważniejsze instytucje wymiaru sprawiedliwości: sąd konstytucyjny, Sąd Najwyższy i ombudsman Republiki Czeskiej. Brno jest historyczną stolicą Moraw.

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Urok to te miasto ma nie powiem, ale na zamek ładnie wygląda z zewnątrz, a w środku zdjęcia za antyramami... choć są także ciekawe podziemia, więc coś się dzieje.
  Cóż zbierają pewnie, żeby rozwinąć skrzydła, zatem wspieram takie projekty. W końcu za bilety wstępu, tak jak czesi pokazują, również można wiele zrobić ;)
  Zatem za każdym razem z przyjemnością w ten sposób dodaję cegiełkę.
  Trzeba ratować zabytki, a nie marnować ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.