399. Portugalia

29 lis 2010


od: Inês

Prowincja Algarve (z j. arabskiego: zachód, ziemia położona na zachód الغرب al-Garb) to jeden z sześciu regionów Portugalii leżących na kontynencie europejskim.
Teren Algarve jest pagórkowaty, poprzecinany żyznymi dolinami, z czystymi, ciepłymi plażami zaliczanymi do najpiękniejszych na świecie, jak na przykład plaża Praia da Marinha w Lagoa. Klifowa linia brzegowa, szczególnie w okolicach Lagos usiana jest jaskiniami i grotami wyrzeźbionymi przez wodę w wapieniu. Oprócz śródziemnomorskiego klimatu i atrakcji wspomnianych powyżej, turystów przyciąga także historia regionu.

398. Stany Zjednoczone

27 lis 2010


Nashville to miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Tennessee, położone nad rzeką Cumberland. Jest również stolicą hrabstwa Davidson.
Zostało założone w 1780, prawa miejskie uzyskało w 1784, a od 1834 jest stolicą stanu. Warto też wspomnieć, że podczas wojny secesyjnej przebywał tu czasowo 58 Ochotniczy Pułk Piechoty Nowego Jorku, nazywany potocznie Polskim Legionem.
Miasto słynie jako stolica amerykańskiej muzyki country. Jest nazywane Muzycznym miastem. To właśnie stąd pochodzą takie gwiazdy jak Kings of Leon, Miley Cyrus czy gitarzysta zespołu Paramore.
W mieście, na Gallatin Pike, znajduje się także Cmentarz Spring Hill, który jest miejscem spoczynku wielu gwiazd country. Leżą tu między innymi Roy Acuff oraz Floyd Cramer.

397. Słowacja

26 lis 2010


Czerwony Klasztor (słow. Červený kláštor) to kompleks klasztorny na Słowacji w miejscowości Czerwony Klasztor nad Dunajcem, na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej.
Został on ufundowany w 1319 przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego. Fundacja ta była częścią kary, jaką miał on ponieść za zabicie Chyderka z rodu Györgów - za karę miał ufundować sześć klasztorów oraz zamówić w nich cztery tysiące mszy. Zamieszkany był początkowo przez mnichów z zakonu kartuzów, a później kamedułów.
Najbardziej znanym mnichem z Czerwonego Klasztoru był mnich Cyprian (Franz Ignatz Jäschke). W klasztorze pełnił obowiązki lekarza, cyrulika i aptekarza. Był też znany jako botanik - do czasów dzisiejszych w muzeum w Tatrzańskiej Łomnicy zachował się jego zielnik. Skatalogował w nim i opisał blisko 300 gatunków roślin rosnących w Pieninach, zbierał też rośliny w Tatrach. Znany też jest pod przydomkiem Latający Mnich, ponieważ według opowieści miał na własnoręcznie skonstruowanej lotni zlecieć ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec Czerwonego Klasztoru lub, jak głosi inna legenda, przelecieć nad Morskim Okiem, gdzie został zamieniony w skalny głaz, nazywany do tej pory Mnichem.

396. Szwajcaria

25 lis 2010

od: Marta

Zurych (niem. Zürich; wł. Zurigo; w miejscowym dialekcie Züri) to miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl. To także największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju oraz największy kompleks urbanistyczny Szwajcarii.
Założenie w 1877 roku zuryskiej giełdy wyznaczyło początek ponad stuletniego okresu, w którym Zurych odgrywał doniosłą rolę finansowej stolicy. Jednak dzieje miasta sięgają w przeszłość do niepamiętnych czasów – już w epoce neolitycznej pierwotni mieszkańcy tej ziemi budowali na brzegu Jeziora Zuryskiego osady na palach, a 2000 lat temu na szczycie wzgórza nad rzeką Limmat Rzymianie założyli posterunek celny zwany 'Turicum'. Miejsce to, dziś noszące nazwę Lindenhof, stanowi geograficzny środek miasta.
Warto też wspomnieć, że podczas I wojny światowej w kabarecie "Voltaire" na Spiegelgasse narodził się dadaizm, a dziś miasto szczyci się posiadaniem ponad 50 galerii i biur wystaw wszelkiego rodzaju sztuki.

395. Polska

24 lis 2010

od: Justyna

Pasażerka to czarno-biały polski wojenny film fabularny z roku 1963, który jest adaptacją słuchowiska Zofii Posmysz "Pasażerka z kabiny 45" z 1959, następnie zaadaptowanego dla telewizji (nie zachowało się nagranie widowiska). Jego akcja ma miejsce na pokładzie statku, którym podróżuje niemieckie małżeństwo Liza i Walter. Sceny na transatlantyku są przeplatane partiami retrospektywnymi, obrazującymi wspomnienia Lizy z obozu koncentracyjnego, gdzie była strażniczką.
Reżyser filmu Andrzej Munk zginął w wypadku samochodowym 20 września 1961, po zrealizowaniu części filmu. Współpracownik reżysera Witold Lesiewicz scalił je w film. Został on uzupełniony komentarzem Wiktora Woroszylskiego wygłoszonym przez Tadeusza Łomnickiego jako narratora.
W 1962 ukazała się powieść "Pasażerka" Zofii Posmysz, a obecnie na deskach kilku teatrów można oglądać operę, do której libretto skomponował Mieczysław Wajnberg.

394. Cypr

18 lis 2010


od: Andri

Cypr (Republika Cypryjska) to państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr był w starożytności głównym dostawcą.
Cypr, choć administracyjnie należy do Europy, to wyspa, na której leży, geograficznie należy do Azji. Trzeba zaznaczyć też, że Cypr jest jednym z ostatnich epizodów walki chrześcijan i muzułmanów w rejonie Morza Śródziemnego i jednym z ostatnich śladów ekspansji tureckiej w Europie.
Republika Cypryjska wraz ze Słowenią była jednym z najbogatszych z kandydatów wstępujących do UE w 2004 roku. Pod koniec lat 90. XX w. Republika Cypryjska stała się jednym z najwygodniejszych "rajów podatkowych" dla europejskiego biznesu, który został tu zwabiony niskim podatkiem od zagranicznych spółek (tzw. offshore). Głównym uczestnikami obrotu finansowego na wyspie są biznesmeni rosyjscy. Cypr stał się w 2003 roku drugim (tuż po Niemczech, a przed USA) inwestorem zagranicznym w Rosji. Wychodzą tu 3 rosyjskojęzyczne gazety, a w sklepach i lokalach gastronomicznych (o szyldach pisanych cyrylicą!) dostępne są tradycyjne rosyjskie produkty i potrawy.

393. Polska

17 lis 2010


PKP Intercity S.A. (w skrócie PKP IC) to spółka grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kwalifikowane z miejscami rezerwowanymi EuroCity i Express InterCity, pociągi segmentu ekonomicznego - Tanie Linie Kolejowe, a także niektóre pociągi międzynarodowe. Oferuje też przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia. Spółka powstała dzięki formalnemu wydzieleniu z Polskich Kolei Państwowych na bazie Sektora Przewozów Pasażerskich PKP, choć dominującym udziałowcem spółki (w 99,99 %) pozostaje nadal PKP S.A..
Od czerwca 2007 spółka wydaje magazyn pokładowy W podróży, którego bezpośrednim wydawcą jest Kolejowa Oficyna Wydawnicza.
Od 1 grudnia 2008 spółka obsługuje międzywojewódzkie pociągi pospieszne. PKP Intercity przejęła je od spółki PKP Przewozy Regionalne.

392. Włochy

16 lis 2010

od: Claudia

Castel Nuovo (pol. Nowy Zamek), znany również jako Maschio Angioino to zamek w Neapolu, w południowych Włoszech - główny symbol architektoniczny miasta.
W XII wieku w Neapolu znajdowała się królewska rezydencja - Castel Capuano. Kiedy Karol rozkazał przeniesienie stolicy z Palermo do Neapolu, rozkazał również wybudować nowy zamek, który pomieściłby dwór i znajdował się blisko morza. Prace rozpoczęły się w 1279, a zakończyły trzy lata później. Nad ich przebiegiem czuwali francuscy architekci.
W hallu zamku baronowie m.in. Antonello II di Sanseverino, książę Salerno i Francesco Coppola, hrabia Sarno, zaplanowali słynny zamach na króla Ferdynanda I - syna Alfonsa V. Król zaprosił baronów na festę, ale w pewnym momencie do hallu weszli żołnierze i zagrodzili wszystkie wyjścia - baronów aresztowano, a następnie stracono. Sala Baronów do 2006 była miejscem, gdzie zbierała się rada gmin neapolitańskich.
Ostatnia przebudowa i renowacja zamku miała miejsce w 1823 roku. Obecnie w środku znajduje się Museo Civico di Castel Nuovo, zaś sam zamek stoi obecnie przy dużym placu - Piazza Municipio - w samym sercu miasta.

391. Rosja

5 lis 2010


od: Anastasia


Z ważniejszych zespołów architektonicznych w Sankt Petersburgu wymienić można z pewnością jedną ze świątyń, jaką jest Sobór Kazański.
Sobór znajduje się przy stacji metra Gostinyj Dwor przy Prospekcie Newskim w samym centrum miasta. Został wybudowany na wzór bazyliki św. Piotra w Rzymie w latach 1801-1811, w związku z czym kościół charakteryzuje półkolista kolumnada o długości 111 metrów oraz 80-metrowa kopuła. Wystrój soboru jest bardzo skromny co sprawia ponure wrażenie, natomiast przed soborem stoją posągi bohaterów walk z Napoleonem: feldmarszałka Kutuzowa i jego towarzysza broni Michaiła Barclaya de Tolly. Według zamierzeń na przeciwko miała stanąć bliźniacza budowla. Do dziś Sobór Kazański jest czynną świątynią, w której odbywają się regularnie nabożeństwa

390. Fidżi

3 lis 2010


od: Collin

Fidżi, Republika Wysp Fidżi - państwo wyspiarskie, położone w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Leży na 322 wyspach i wysepkach pochodzenia wulkanicznego, otoczonych rafami koralowymi. Spośród nich zamieszkanych jest około 110. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu. Viti Levu stanowi połowę powierzchni Fidżi, na niej położona jest stolica państwa, Suva oraz najwyższe wzniesienie – Tomanivi (1323 m n.p.m.). Na wyspach wznoszą się góry wulkaniczne sięgające ponad 1200 m n.p.m., porośnięte wiecznie zielonymi lasami równikowymi, lasami zrzucającymi liście i sawannami. Klimat wysp równikowy wilgotny, od listopada do kwietnia występują cyklony.
Lomalagi Resort, który jest wydawcą tej kartki znajduje się w mieście Savusavu na wspomnianej już wyspie Vanua Levu.

Niestety, w podróży nie ominęła jej krzywda, jaką było z pewnością zalanie takiej perełki...

389. Kirgistan

1 lis 2010

od: Rustam

Kirgistan jest bardzo różnorodnym krajem, w którym mieszka ponad 50 narodowości (oficjalnie podawahe się liczbę 70). Są to w większości Kirgizi, Rosjanie, Uzbecy i mniejszości narodowe czyli: Ujgurzy, Kazachowie, Ukraińcy, Czeczeni, Azerzy, Koreańczycy, Dunganie, w mniejszym stopniu Chińczycy, jak też Polacy. Bardzo często można spotkać rodziny mieszane, a dzieci od urodzenia mówią w kilku językach.
Językiem łączącym te narody był i jest rosyjski. Ludzie są bardzo gościnni i do obcokrajowców są nastawieni bardzo życzliwie. Ponieważ kraj jest podzielony na dwie części wysokimi górami (na południową z miastem Osz i północna ze stolicą Biszkek) to można zauważyć pewna różnice między nimi. Północna cześć jest bardziej europejska, natomiast południowa bardziej azjatycka. Południowa część jest raczej muzułmańska i bardziej religijna, północ natomiast świecka. Mimo tego w Kirgistanie nigdy nie było problemów na tle etnicznym; jedynie zamieszki wydarzyły się w Oszu w 1991 roku, ale konflikt miedzy Uzbekami a Kirgizami został szybko zgaszony.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.