392. Włochy

16 lis 2010

od: Claudia

Castel Nuovo (pol. Nowy Zamek), znany również jako Maschio Angioino to zamek w Neapolu, w południowych Włoszech - główny symbol architektoniczny miasta.
W XII wieku w Neapolu znajdowała się królewska rezydencja - Castel Capuano. Kiedy Karol rozkazał przeniesienie stolicy z Palermo do Neapolu, rozkazał również wybudować nowy zamek, który pomieściłby dwór i znajdował się blisko morza. Prace rozpoczęły się w 1279, a zakończyły trzy lata później. Nad ich przebiegiem czuwali francuscy architekci.
W hallu zamku baronowie m.in. Antonello II di Sanseverino, książę Salerno i Francesco Coppola, hrabia Sarno, zaplanowali słynny zamach na króla Ferdynanda I - syna Alfonsa V. Król zaprosił baronów na festę, ale w pewnym momencie do hallu weszli żołnierze i zagrodzili wszystkie wyjścia - baronów aresztowano, a następnie stracono. Sala Baronów do 2006 była miejscem, gdzie zbierała się rada gmin neapolitańskich.
Ostatnia przebudowa i renowacja zamku miała miejsce w 1823 roku. Obecnie w środku znajduje się Museo Civico di Castel Nuovo, zaś sam zamek stoi obecnie przy dużym placu - Piazza Municipio - w samym sercu miasta.

3 komentarze:

 1. Ale bym sobie pizzę zjadł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ty mi nawet nie mów o pizzy, ja tu umieram z głodu :P
  A jeszcze 1,5 godz. wykładu...

  OdpowiedzUsuń
 3. fajny wykład, skoro możesz buszować po sieci :P

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.