301. Rumunia

30 lip 2010


Zamek w Branie (niem. Törzburg, węg. Törcsvár, rum. Castelul Bran) – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie. Wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii w 1947, powrócił w 2006 do spadkobiercy ostatniego właściciela, Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż. Od 2008 roku w zamku mieści się muzeum historyczne.
Zamek w Branie odpowiada opisowi siedziby karpackiego wampira Drakuli, kluczowej postaci w powieści gotyckiej Drakula autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Pierwowzorem Drakuli był najprawdopodobniej hospodar wołoski Wład Palownik, słynący z brutalności. Jego związek z zamkiem w Branie nie został jednak potwierdzony. Przypuszcza się, że mógł tu spędzić parę dni jako więzień.

6 komentarzy:

 1. Kurcze, fajne są te Wasze zamki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamki są piękne, to fakt... mam taki tylko w letniej scenerii...

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, tylko księcia pod pachę brać i się prowadzać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie żebym za śniegiem tęskniła ale w tej otoczce wygląda to wszystko bajecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. mam zamek Drakuli także, tylko w innym ujęciu:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem jak w innych porach roku, ale podczas zimy prezentuje się pięknie!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.