289. Finlandia

18 lip 2010


od: Anne


Katedra w Helsinkach (fin. Tuomiokirkko) – zaprojektowana przez Carla Ludwiga Engela, znajduje się na Placu Senackim. Jest jednym z najlepiej rozpoznawanych obiektów w Helsinkach.
Katedra jest zbudowana w stylu neoklasycystycznym, a jego fundamenty narysowane są na stały kształt greckiego krzyża. Sklepienie jakie się tu znajduje, jest typu gwiaździstego nad korytarzem głównym, i w kształcie kulistym pod kopułami.
Katedra była budowana w latach 1820-1850 i była finansowana przez cara Rosji Mikołaja I (ok. 2,6 milionów rubli). Kościół regularnie jest używany zarówno jako miejsce modlitwy, ale również do specjalnych wydarzeń takich jak śluby czy organizacja różnego typu koncertów.
Do czasu odzyskania przez Finlandię niepodległości w 1917 roku katedra nosiła nazwę Nikolainkirkko (kościół św. Mikołaja - od imienia cara Rosji), a następnie zmieniono ja na Suurkirkko (wielka katedra). Gdy w 1959 roku na Placu Senackim wybuchł pożar, katedra stanęła w płomieniach, jednak dzięki grubym murom większość średniowiecznych pamiątek nie uległa zniszczeniu.
Schody prowadzące do wejścia są ulubionym miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku. W krypcie mieści się kawiarnia.

1 komentarz:

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.