275. Uzbekistan

6 lip 2010


od: Rontti


Samarkanda liczy ponad 2500 lat i jest jednym z najstarszych miast świata. Położona jest na wschodzie obecnego Uzbekistanu, w dolinie rzeki Zerawszan. Dawniej była jednym z miast leżącym na Jedwabnym Szlaku prowadzących z Chin. Od wielu lat na wchodzie Samarkanda określana jest mianem "Klejnotu Islamu", "Lustra Świata".
W 1369 roku Timur wybrał Samarkandę na swoją siedzibę. Chciał on w pełni odbudować miasto, które w 1220 roku zostało zburzone przez Czyngis-chana. Rozpoczął on budowę własnego mauzoleum - Gur-i Mir.
Budowę mauzoleum zakończono w 1405 roku. Jest to budowla na planie czworoboku, z fałdowanym dachem w kształcie kopuły, który przypomina pąk kwiatowy. Niebiesko-złota kopuła Gur-i Mir ma 34 metry wysokości i jest doskonale widoczna z kilku kilometrów.
Przed Gui-i Mir stoi 12 metrowa brama, której powierzchnia pokryta jest mozaiką i fajansowymi ozdobami w jaskrawych barwach. Ornamenty przedstawiają kwiaty, owoce, liście oraz planety. Brama została zbudowana przez jednego z najlepszych architektów w historii - Mohammeda ibn Mahmud z Isfahanu.

Nigdy nie przypuszczałam, że kiedykolwiek będę się AŻ tak cieszyć z oficjalnej kartki z Finlandii!

5 komentarzy:

 1. bardzo ładna i taka tajemnicza;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że też Finlandia tak zaskoczyć potrafi ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Też bym się z takiej cieszyła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. też ucieszyłaby mnie taka :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.