296. Białoruś

28 lip 2010Zespół zamkowy w Mirze (biał. Мірскі замак, Mirski zamak; ros. Мирский замок, Mirskij zamok), usytuowany jest w pobliżu miasta Mir. W 2000 r. został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Budowę zamku rozpoczął na przełomie XV wiek i XVI wieku, w stylu gotyckim starosta brzeski i kowieński Jerzy Illinicz.
W pierwszym późnogotyckim etapie na początku XVI wieku, istniały tylko mury obwodowe, baszty i nieistniejący dziś budynek jednopiętrowy w południowo-zachodnim narożniku dziedzińca. W drugim etapie w połowie XVI wieku powstał parterowy, podpiwniczony budynek wzdłuż murów północnych i wschodnich. Ten budynek, w trzecim etapie rozbudowy, na początku XVII wieku został podwyższony do trzech kondygnacji i uzyskał pałacowy wystrój. Przy okazji zamurowano strzelnice, przebito okna i przekształcono średniowieczne korony murów. W pierwszej połowie XVII wieku zamek otoczono bastionowymi fortyfikacjami ziemnymi.
Obszar otaczający zamek został zaadaptowany na park.

3 komentarze:

  1. niesamowicie piękna. bardzo mi się podoba:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super się prezentuje ten zameczek, też mam na pocztówce, tyle że multi view...

    OdpowiedzUsuń
  3. Spośród białoruskich pocztówek, które posiadasz, chyba ta najbardziej wpadła mi w oko. Nie dość, że ujęcie całkiem ładne, to jeszcze z listy UNESCO :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.